Başıboş köpekler için harekete geçildi! ‘Avrupa’ çözümü geliyor

AK Parti, başıboş sokak köpeklerin çözümü için çalışmaları hızlandırdı. Parti kurmayları, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ile istişarelerde bulunarak mevzuat değişikliği üzerine çalışma yürütüyor. Bu konuda, Avrupa ülkelerindeki uygulamalara benzer adımların atılacağı belirtiliyor. Ayrıca sorumluluklarını yerine getirmeyen belediyelere yeni yaptırımlar getirilmesi planlanıyor. Özellikle barınak konusunda adım atmayan yerel yönetimlere ciddi cezalar kesilebileceği aktarılıyor.

“AVRUPA ÖRNEKLERİNDEN YENİ MODEL ÜRETEBİLİRİZ”

AK Parti yetkilileri “Bu işi bir an önce halledeceğiz. Çalışmalarımızda somut adımlarla ilerliyoruz. Avrupa örneklerinden yeni bir model üretebiliriz. Mevzuattaki sıkıntıları düzelteceğiz. Talep vatandaştan geliyor ancak harekete geçtiğimizde ses başka yerlerden çıkıyor. En çok itiraz ‘mama lobisi’nden yükseliyor. Lobinin, Türkiye’deki pazar büyüklüğü 1 milyar dolara koşuyor. Bazı şeylerin farkına varmak lazım; sosyal medya üzerinden dezenformasyon yaparak, insanları kışkırtmaya çalışıyorlar. Hayvanlar bize emanet. Ortada bir problem var. Biz bu problemi en insancıl yolla çözeceğiz” diyor.

BATI ÜLKELERİNDEKİ UYGULAMALAR

Bu arada, örnek gösterilen bazı batı ülkelerinde uygulamalar şöyle: Fransa’da 8, İngiltere ve İtalya’da 7 iş günü sonunda sahiplendirilmeyen başıboş köpekler uyutuluyor. Aynı uygulama ABD’de de yapılıyor. ABD’de barınaklara her yıl 6,5 milyon civarında kedi ve köpek getiriliyor, bunları yarısı itlaf ediliyor. Evcil hayvanını sokağa terk edene Fransa’da 3 yıl hapis ve 45 bin avro, Almanya’da 3 yıl hapis ve 25 bin avro, İtalya’da 10 bin avro ceza veriliyor. Katı kurallar uygulanarak sokaktaki başıboş hayvanların popülasyonunun artmasının önüne geçiliyor. Hollanda da sokak hayvanları sayısını azaltmada dünyada öne çıkan ülkelerden biri. Ülkede 1960’lardan beri kısırlaştırma yapılıyor. Başıboş köpekler için “topla, kısırlaştır, aşıla, geri bırak” uygulaması hayvanların sayısının sıfırlanmasına katkıda bulunuyor. Belediyeler de işlerini aksatmıyor. Yeni düzenlemede, Hollanda modelinin uygulanabileceği de ifade ediliyor.

KISIRLAŞTIRMANIN MALİYETİ YÜKSEK

Türkiye’de de köpeklerin kısırlaştırılması yönünde fizibilite çalışmaları yürütülüyor, raporlar hazırlanıyor. Fakat kısa vadede kısırlaştırmanın çözüm olmayacağı aktarılıyor. Maliyeti de oldukça yüksek. Bu işlemin taban fiyatı 5 bin TL. Türkiye’de yaklaşık 8 milyon sokak köpeği var, bu açıdan maddi bir külfet.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x