Altın fiyatlarındaki denge değişti! Yükselişin nedeni belli oldu

Para ve emtia piyasalarında yön ABD’den gelen enflasyon rakamları sonrası belli oldu. Geçtiğimiz haftadan bu yana sert düşüş gösteren altın fiyatları veri sonrası yukarı yönlü hareketlendi.

 

Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı  Ceyhun Yavaş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “ABD’de ekim ayına ilişkin enflasyon verisinin çekirdek tarafta %4,1 olan piyasa beklentisinin altında %4,0, manşette %3,3 olan piyasa beklentisinin altında %3,2 olarak açıklanmasının ardından dolar endeksinin 105 civarından 103’e, 2 yıllık tahvil getirilerinin kritik seviye olan %5’in altına sert geri çekildi. Enflasyonist endişelerin azalması Fed’e yönelik faiz artırım beklentilerini törpülemesi altında katalist etki yarattığı görüşündeyiz.

 

GRAM ALTINDA ALIM VE SATIM İÇİN TEKNİK SEVİYELER NELER?

Gram altında 1775 TL kısa vadede önemli destek seviyesi olarak ön plana çıkıyor. Bu seviyenin üzerinde kaldığımız sürece 1824 TL ve 1842 TL seviyeleri ön plana çıkabilir. Orta vadede ise 2000 TL seviyesinin hedeflenebileceğini düşünüyoruz.

 

GRAM ALTINDA YIL SONU BEKLENTİSİ NE?

Gram altında 1842 TL seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 2000 TL seviyesinin gelebileceği görüşündeyiz.

 

ŞU ANDA ALTIN, BORSA, DÖVİZ CİNSİ YATIRIM ARAÇLARI ARASINDA EN CAZİP OLAN HANGİSİ?

Enflasyonist etkinin devam etmesi, döviz cinsi varlıklarda görülen ılımlı yükseliş ve bunların yanında yüksek faiz oranlarının konuşulduğu bu dönemde enflasyon üzerinde bir getiriden bahsetmek istiyorsak borsanın bunu sağlayabileyeceğini düşünüyoruz.

Ata Yatırım Portföy Yönetim Direktörü Samet Zağlı ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “ABD’den gelen son verilerle birlikte piyasada Fed’in artık daha fazla faiz artırımı yapmayacağı görüşü hakim oldu, hatta 2024 ilk çeyreğinde faiz indirimlerinin başlayabileceği yorumları da arttı, bu da altına alım gelmesine sebep oldu. Altında bu fiyatların kalıcı olacağını, kayda değer fiyat düşüşleri görmeyeceğimizi düşünüyorum. Gram altında alım ve satım için 1850 ve 1770 TL fiyat seviyeleri takip edilebilir Yıl sonu beklentim 1920 TL. Şu anda altının döviz ve borsaya göre daha cazip olduğunu düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x