Avrupa’da tavır değişikliği sinyali: Fransa İsrailliler’in bu fuara girişini yasakladı

Lübnan Al Modon Gazetesi’nde yer alan haberde, “İsrailli silah şirketleri için aracılık yapabilecek kişilere yasak getirdi ve ‘İsrail vatandaşlarının’ Paris’te düzenlenen ‘Eurosatori 2024’ savunma ve güvenlik endüstrisi fuarına katılmalarını yasakladı. Mahkemenin kararı, Fransız yetkililer tarafından yaklaşık bir hafta önce alınan ve İsrailli askeri sanayi şirketlerinin 17 Haziran’da Paris yakınlarındaki Villepinte’de yapılması planlanan fuara katılımını iptal eden kararı tamamlıyor” diye yazdı.

İSRAİLLİ OLAN KİMSE GİREMEYECEK

Haberde “Sıradan İsrail vatandaşları olarak fuara erişimlerinin yasak olduğunu önceden bildirildiği İsrailli yetkililer tarafından da doğrulandı” deniliyor.

KENDİ MARKALARI ADI ALTINDA DA YASAK

Buna ek olarak karar fuara katılacak kuruluşların , İsrailli şirketleri ya da temsilcileri kendi içlerinde kabul etmelerini veya tanıtmalarını tamamen yasakladığı gazetede çıkan haberde yer alıyor.

BU SALONA İSRAİLLİ GİREMEZ YAZISI

Haberde fuar organizasyonunun ilginç kararına yer verildi:

“İsrail basınında yer alan haberlere göre, karar ayrıca fuar organizatörlerinin fuar salonlarının girişine İsrailli silah şirketleriyle bağlantılı şirketlerin, aracıların ve temsilcilerin girişini yasaklayan işaretler koymasını zorunlu kılıyor”

İSRAİL: “BU SAVUNMA SANAYİMİZE DARBEDİR”

Lübnan gazetesi, İsrail’de çıkan “Israel Hayom” gazetesine dayandırdığı haberinde ise gazete, İsrail silah endüstrisinden ismi açıklanmayan bir ‘üst düzey yetkilinin’ şu sözlerini aktardı:

“Bu İsrail askeri endüstrisine bir darbe… Bu tür uluslararası toplantılar şirketler için büyük değer taşır”

BU KARARDA NE ETKİLİ OLDU

Al Modon gazetesi bu karada İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın geçtiğimiz Cuma günü yaptığı ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ilgili söylediĞİ sert sözlerin, etkili olduğuna dikkat çekti. Gazetenin haberinde bu karardan sonra bir dizi İsrailli şirket temsilcisinin, Fransa gezisini iptal etmek zorunda kaldığı, yer alıyor.

Çeviri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x